Przejdź do treści

Pompy ciepła – alternatywa dla tradycyjnych form ogrzewania

Najprościej mówiąc, pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym, które oddaje energię pozyskaną ze środowiska do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Jest to ekologiczne źródło ciepła, pozyskujące nawet 75% energii ze środowiska naturalnego. Tym samym, pompa ciepła nie tylko pozwala nam na ogrzewanie domu, ale także przyczynia się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń do środowiska. Jej cel jest taki sam, jak innych źródeł ciepła, a mianowicie ogrzanie wody, która znajduje się w instalacji grzewczej budynku.

W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się urządzenia pozyskujące ciepło z powietrza – tak zwane pompy ciepła typu powietrze-woda. Urządzenia te mogą pracować samodzielnie nawet przy temperaturze zewnętrznej sięgającej -28°C.

Pompa ciepła to urządzenie, które pobiera ciepło ze środowiska i przetwarza je na ciepło wykorzystywane w domu do ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody użytkowej. Należy do alternatywnych, a zatem do odnawialnych i bezpiecznych dla środowiska źródeł energii. Ma też dobrą opinię jeśli chodzi o koszty użytkowania, gdyż czerpie darmową energię z gruntu, wody lub powietrza. W przypadku pomp powietrze-woda wykorzystuje się powietrze zewnętrzne, a instalacja jest dość prosta – bez wierceń i sond, dlatego jej wykonanie pochłania mniejszy budżet.

Innym rodzajem pomp ciepła są tzw. gruntowe pompy ciepła, które, jak sama nazwa wskazuje, czerpią ciepło wprost z ziemi. Na rynku funkcjonują dwa rodzaje pomp gruntowych – pompa z pionowym kolektorem cieplnym oraz pompa z poziomym kolektorem cieplnym.

Cechy charakterystyczne pierwszego rozwiązania to:

       > Sięga do 100 m pod ziemię

       > Wykonuje się do kilku odwiertów

       > Konieczne jest pozwolenie administracyjne

       > Rozwiązanie dla działek o małej powierzchni

Zaś poziomy kolektor ciepła charakteryzuje się tym, że:

       > Układany na głębokości 1,2 – 1,5 m

       > Występuje w różnych wariantach

       > Możliwość wykonania części prac we własnym zakresie

       > Rozwiązanie dla działek o małej powierzchni

Tak jak było wspomniane już, obecnie najbardziej popularnym rozwiązaniem jest pompa powietrze-woda, gdyż jest najłatwiejsze w montażu, a przez to relatywnie niedrogie, w porównaniu do pomp gruntowych, gdzie trzeba się liczyć z dużymi kosztami po stronie samych prac ziemnych.

Zamontowanie pompy ciepła wiąże się z kilkoma korzyściami:

  1. zmniejszenie się rachunków za media
  2. ochrona środowiska naturalnego
  3. pompy ciepła to urządzenia bezobsługowe
  4. zmiany parametrów można dokonywać zdalnie
  5. brak konieczności budowy komina
  6. brak konieczności składowania opału

Decydując się na montaż pompy ciepła, warto zastanowić się również nad inwestycją w instalację fotowoltaiczną. Pompa ciepła wykorzystuje energię odnawialną ze środowiska, jednak do transformacji ciepła niezbędne jest dostarczenie energii elektrycznej. W sytuacji, gdy energię produkujemy z własnej elektrowni fotowoltaicznej, w znacznym stopniu możemy zredukować wysokość rachunków za prąd lub całkowicie uniezależnić się od jej dostaw.

Nie podejmujmy szybko decyzji, której firmie instalacyjnej powierzyć instalację pompy ciepła. Porównajmy ceny z kilku ofert, porozmawiajmy z przedstawicielami firmy, by sprawdzić poziom komunikacji i chęć odpowiedzi na nasze pytania. Niestety na wizerunek firmy niezbyt dobrze wpływa, zdawkowość odpowiedzi oraz ograniczony kontakt ze strony przedstawiciela.

W naszej firmie M&S Photoenergy klient zawsze otrzyma odpowiedzi na swoje pytania. Doradzamy i przedstawiamy wszystkie możliwości w sposób jasny i transparentny. Nie boimy się dyskusji i wątpliwości ze strony klienta i robimy wszystko, by je rozwiać i zrealizować naszą usługę montażu pomp ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną (jeśli klient tak sobie zażyczy) w sposób rzetelny i profesjonalny. Prowadzenie biznesu przez 10 lat nauczyło nas jak prowadzić trudne rozmowy i nie przejmujemy się tzw. „trudnymi klientami”. Zawsze dochodzimy do porozumienia i wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Komunikacja  z klientem to nasz niewątpliwy atut.

Więcej artykułów