Przejdź do treści

Fotowoltaika – czym jest i czy się opłaca

Najbardziej prostymi słowami fotowoltaikę można określić jako panele zamontowane najczęściej na dachach budynków, lub w miejscach bardzo dobrze nasłonecznionych, z których czerpiemy prąd. A bardziej specjalistycznie – fotowoltaika to metoda wytwarzania energii elektrycznej, bezpośrednio z promieniowania słonecznego. Podstawowym narzędziem, które pozwala przemienić zwykłe światło, w użyteczny dla wszystkich prąd, są panele fotowoltaiczne, zwane też panelami solarnymi.

Kiedy parę lat temu pojawiły się pierwsze panele fotowoltaiczne, nie było to zbyt popularne rozwiązanie. Były zbyt drogie, a panele same w sobie niezbyt wydajnie i kapryśne. Na szczęście jednak sprawność fotowoltaiki wciąż rośnie wraz z rozwijaniem technologii odpowiedzialnej za przekształcanie energii słonecznej w prąd. Najnowsze panele mają coraz większą moc i bez problemu pracują nawet przy zachmurzonym niebie. Wzrastająca jakość urządzeń oraz szereg programów finansujących rozwiązania OZE to jeden z najważniejszych powodów, dla których Polska odnotowuje wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii, a w szczególności fotowoltaiką.

Jak działa fotowoltaika? Można to opisać w bardzo prosty sposób – kiedy promienie słoneczne padają na powierzchnię paneli, zachodzi tzw. zjawisko fotowoltaiczne, którego efektem jest pojawienie się prądu stałego (DC). Powstała w ten sposób energia trafia następnie do kolejnego istotnego urządzenia – falownika (inwertera). Ten przekształca prąd stały w prąd zmienny (AC), czyli taki, którym można zasilać telewizor, lodówkę czy pralkę. Część wyprodukowanego w ten sposób prądu może trafić do ogólnej sieci operatora energii elektrycznej.

Teraz trochę matematyki – system fotowoltaiczny, którego moc wynosi 1 kWp będzie zapewniał energię elektryczną, która równa się około 1000 kWh. W związku z tym, kiedy zdecydujecie się na system o mocy 4 kWp, będzie on produkował około 4000 kWh prądu, czyli tyle, ile średnio zużywa czteroosobowa rodzina. Jak obliczyć moc instalacji?

Moc instalacji [kW] = [[(Ek x a) + (Ek x b)] / uzysk] / 1000

Ek – ilość energii elektrycznej zużywanej w ciągu roku [kWh]

a – procentowy udział bieżącej konsumpcji własnej [%]

b – procentowy udział ilości energii, która została oddana do sieci [%]

a + b = 100%

uzysk – roczna produkcja energii z 1 kWp zainstalowanej mocy przez instalację PV [kWh]

Nie ma co się martwić, profesjonalna firma montażowa, tak jak nasza M&S Photoenergy, obliczy to wszystko i przedstawi wszystkie wnioski i wyniki.

Schemat działania instalacji fotowoltaicznej z opcją przesyłania nadmiaru wyprodukowanej energii do infrastruktury operatora sieci.

Od czego zależy koszt instalacji fotowoltaicznej? Składa się na ten koszt kilka czynników.

  1. Wielkość instalacji – im większe zapotrzebowanie na prąd, tym większa moc systemu fotowoltaicznego jest potrzebna, a to rodzi koszty.
  2. Miejsce montażu – przy dachach płaskich lub instalacji gruntowej, niezbędne jest wykonanie specjalnego rusztowania, które podnosi koszt przedsięwzięcia.
  3. Jakość obsługi – niektóre firmy fotowoltaiczne oferują kompleksowe usługi, obejmujące nie tylko montaż, ale również przygotowanie projektu, monitoring systemu czy wsparcie poinstalacyjne, co może wiązać się z wyższym kosztem.
  4. Rodzaj podzespołów – za wysokiej jakości komponenty, które wpływają na efektywne działanie instalacji trzeba zapłacić więcej
  5. Forma finansowania – na koszt całego przedsięwzięcia ma też wpływ to, czy planowane jest pokrycie go z własnych środków, czy jest możliwość skorzystania z programów wspierających rozwój OZE, czyli wszelkiego rodzaju dotacji.

Czy zadanie pytania, na temat opłacalności fotowoltaiki jest zasadne? Ma ona tyle plusów, że chyba nikt nie ma wątpliwości, dlaczego tak wiele klientów decyduje się na jej montaż. Przede wszystkim zapewnienie sobie niezależności energetycznej oraz możliwość obniżenia rachunków za prąd, to najważniejsze z powodów. Poza tym ochrona środowiska, korzystanie z niewyczerpalnego źródła energii oraz możliwości dofinansowania, powodują, iż instalacja fotowoltaiczna staje się atrakcyjną alternatywą dla standardowego przesyłu energii.

Zakłada się, iż zwrot z inwestycji nastąpi po 5 latach (jeśli korzystamy z dofinansowania) lub po 7 latach (jeśli sami sfinalizowaliśmy całe przedsięwzięcie). Biorąc pod uwagę, iż od razu po uruchomieniu instalacji fotowoltaicznej można zauważyć drastyczny spadek rachunków za prąd, jest to i tak dość ciekawa perspektywa.

Jest wiele firm trudniących się montażem całej instalacji fotowoltaicznej na rynku. Jak wybrać tę najlepszą? Przede wszystkim zasięgnijmy języka u sąsiadów, którzy już posiadają takie rozwiązanie. Zapytajmy się jak przebiegała współpraca z firmą fotowoltaiczną, czy montaż przebiegał sprawnie, czy cała instalacja działa bez zarzutu i najważniejsze – ile kosztowało całe przedsięwzięcie. Poza tym, nieocenionym źródłem wiedzy jest internet, w którym możemy zapoznać się z opiniami klientów.

Jesteśmy dumni z tego, iż nasza firma M&S Photoenergy posiada 100% zadowolenia wśród swoich klientów. Biorąc pod uwagę ich niezależne opinie oraz oczywiście nasze przekonanie, to jesteśmy firmą, która rzetelnie i profesjonalnie dokona montażu instalacji fotowoltaicznej. M&S Photoenergy przez 10 lat naszej pracy zebraliśmy bezcenne doświadczenie oraz szereg uprawnień i certyfikatów, by teraz realizować nasze usługi z najwyższą jakością, a co za tym idzie z pełną satysfakcją klienta.

Więcej artykułów