Przejdź do treści

Klimatyzacja dla większego komfortu w domu i biurze

Jeszcze jakiś czas temu klimatyzacja kojarzyła się głównie z pomieszczeniami przemysłowymi i zakładami produkcyjnymi. Jej wygląd i rozwiązania techniczne nie zachęcały do tego, by można było klimatyzację montować w domu czy biurze. Dopiero po jakimś czasie na rynku zaczęły pojawiać się rozwiązania bardziej przyjazne indywidualnemu użytkownikowi.

Klimatyzacja jest wyśmienitym rozwiązaniem do tego, by podnieść komfort przebywania w pomieszczeniu w czasie wysokich temperatur powietrza. Na rynku znaleźć możemy proste i tanie urządzenia, które w szybki sposób pomogą nam schłodzić lub ogrzać pomieszczenie, jak i bardzo zaawansowane w budowie klimatyzatory, zużywające minimalne ilości prądu, sterowane z poziomu smartfona, posiadające funkcje poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach.

Prawidłowa klimatyzacja spełnia takie warunki jak:

  1. Jest szyta na miarę – czyli dobrana indywidualnie do pomieszczenia.
  2. ​Jest dobrze umiejscowiona – istotny jest taki dobór klimatyzatora i jego umiejscowienie aby uczucie chłodu było przyjemne i równomierne.
  3. Jest prawidłowo zamontowana – montaż klimatyzacji wymaga nadzwyczajnej precyzji i uwagi, gdyż mamy do czynienia z czynnikiem chłodzącym w postaci gazu.

Najpopularniejszymi urządzeniami są klimatyzacje typu SPLIT oraz klimatyzatory przenośne. Klimatyzator przenośny różni się od splita tym, że jest najczęściej kompletnym urządzeniem. Różnice pomiędzy klimatyzatorami przenośnymi oraz typu SPLIT:

Poziom głośności – tutaj na korzyść wypadają klimatyzatory typu SPLIT, ponieważ agregat jest usytuowany na zewnątrz i nie emituje wewnątrz niepotrzebnego dźwięku.

Konieczność odprowadzenia ciepłego powietrza poza pomieszczenie – klimatyzacja wytwarza chłodne powietrze, transportując ciepło. W przypadku urządzeń przenośnych to ciepło wydmuchiwane jest z tyłu urządzenia i powinno być odprowadzone na zewnątrz dołączoną do zestawu rurą.

Efektywność – warto wiedzieć, że klimatyzatory przenośne potrzebują np. uchylonego okna do odprowadzania ciepłego powietrza, co prowadzi do wprowadzania ciepłego powietrza. Zdecydowaną przewagę w efektywności pracy mają klimatyzatory typu split, w których agregat montowany na zewnątrz skutecznie i cicho odprowadza gorące powietrze z pomieszczenia.

Zużycie prądu – warto zwrócić uwagę na dane, które dotyczą zużycia energii. Większość współczesnych urządzeń jest skonstruowanych w ten sposób, aby zminimalizować zużycie prądu. W tej kwestii jednak górują urządzenia typu SPLIT – są wyposażone w szereg funkcji, które również dbają o nasze portfele.

Montaż i mobilność – klimatyzatory przenośne są nie tylko tańsze w zakupie, ale także nie wymagają skomplikowanego i czasem kosztownego montażu, dlatego sprawdzają się do mieszkań wynajmowanych czy zabytkowych kamienic, gdzie nie można montować agregatu na zewnątrz. Warto również zdecydować się na model wyposażony w kółka poprawiające mobilność i podnoszące komfort użytkowania.

Niestety często opinia o klimatyzacji jest taka, iż przebywając w pomieszczeniu, w którym ona występuje zapadamy na przeziębienia czy choroby gardła. Aby zapobiec tego typu sytuacjom należy zwrócić uwagę na podstawowe elementy:

  1. Jeśli pomieszczenie jest małe, klimatyzator nie powinien być przewymiarowany. Urządzenie zbyt dużej mocy, może powodować zbyt duży ruch powietrza i nadmierne wychłodzenie.
  2. Klimatyzacja powinna chłodzić powietrze, a nie jej użytkowników. Niedopuszczalny jest montaż w taki sposób, by wiało nam po plecach.
  3. Użytkownicy bardzo często ustawiają najniższą możliwą temperaturę w połączeniu z maksymalną mocą nawiewu skierowaną prosto na nich. Różnica pomiędzy temperaturą na zewnątrz a pomieszczeniem powinna być nie większa niż 8°C.
  4. Czyszczenie klimatyzacji jest bardzo ważne. Jeśli nie wykonujemy przeglądów serwisowych, urządzenie może dosłownie zarosnąć pleśnią.

Zastosowanie klimatyzatora w biurze lub pokoju pozwala nam na zachowanie wybranej przez nas temperatury na odpowiednim poziomie. Nowoczesne urządzenia cechują się bardzo niskim poziomem głośności generowanym przez wentylatory. Nie dość, że są bardzo oszczędne, to ich konstrukcja pozwala na komfortowe przebywanie w pomieszczeniu.

M&S Photoenergy zajmuje się montażem każdego rodzaju klimatyzacji, to daje możliwość dobrania idealnego rozwiązania do potrzeb klienta i pomieszczenia, które ma być chłodzone.

Więcej artykułów